بازار متشکل ارزی اثر امارات و سلیمانیه بر قیمت دلار را کم کرد!

چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸

تیمور رحمانی، کارشناس مسائل پولی و بانکی گفت: علت اصلی برنگشتن ارز صادراتی یکی نفع اقتصادی است برای اینکه بتوانند ارز را با نرخ بالاتر فروشند، علت دیگر موضوع دشواری نقل و انتقالات است که به دلیل تحریم ها ایجاد شده است.
رحمانی درمورد راهکار بازگشت منطقی ارز گفت: این کار نیاز به مدیریت دارد که مدیریت بازار ارز در ماه های اخیر با وجود تلاطم بازار برای برآورده کردن انتظارها بوده است همچنین صادرکننده باید بداند برگشت ارز منشا رانت نخواهد شد.

او درمورد بازار متشکل ارزی نیز گفت: این یک نوع ابداع است که در دیگر کشورها وجود ندارد چون بعضی کشورها اصلا به نرخ ارز کاری ندارند اما در کشور ما این ایده به دلیل شرایط ویژه در نظر گرفته شده که برای انگیزه دادن به صادرکننده ها ایجاد شده است و اینکه نقش کشورهای همسایه مانند امارات و سلیمانیه برای تعیین نرخ ارز کمرنگ تر شود.

رحمانی تاکید کرد: بازار متشکل ارزی در مرحله ابتدایی بر بازار اسکناس تمرکز کرده چون اسکناس و پول نقد نقش کلیدی دارد که سیاست گذار را به طرف بازار اسکناس سوق داده است.  
او با بیان اینکه بانک مرکزی از راه مدیریت نرخ ارز را ثابت نگه داشته، افزود: بازار متشکل ارزی نیز یکی از اهداف بانک مرکزی برای تعیین نرخ ارز قابل قبول است.

رحمانی درمورد تعیین نرخ ارز در قبل از ظهر با کمک از بازار متشکل ارزی گفت: با شکل گیری بازار عمده ارزی اگر نقش بازار داخلی بین صرافی ها و بانک ها پررنگ و پرمبادله باشد می توان درمورد نرخ خارجی نیز کمک گرفت و بازار خارجی را کمرنگ کرد همچنین اگر نرخ ارز قابل پیش بینی باشد و به صورت مدیریت شده بتوان نرخ را کنترل کرد باعث اطمینان بیشتر فعالان اقتصادی خواهد شد.

کارشناس مسائل پولی و بانکی درباره بازار متشکل ارزی مبتنی بر اسکناس نیز گفت: از آنجایی که بانک های ما تحریم هستند و نمی توانند با دیگر کشورها کار کنند، در بازار متشکل ارزی ارتباط مستقیم بین صرافان حذف می شود و یک بازار حراج ایجاد می شود، از طریق درگاه الکترونیکی پیشنهادات ارائه می شود که به این روش نحوه تعیین ارز در بازار شفاف تر خواهد شد و کارآیی بازار ارز نیز با بازار متشکل ارزی بهتر خواهد شد.


 

نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.