تاثیر نرخ ارز بر جامعه و وضعیت اقتصادی مردم چقدر و چگونه است؟!

دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

نرخ ارز زمانی برای فردی اهمیت پیدا می‌کند که بخواهد از کشور خود خارج شود و یا اینکه بخواهد از فروشگاه‌های اینترنتی کالایی را بخرد و یا هر زمانی که بخواهد تبادل ارز با خارج از کشور خود داشته باشد.

 

تاثیر نرخ ارز بر هزینه‌های روزانه‌ی زندگی شماتاثیر نرخ ارز بر هزینه‌های روزانۀ زندگی شما

در عصر حاضر بیشتر کالاهایی مصرفی مردم از خارج از کشور است و نیاز‌های آن ها از کالاهای وارداتی به کشور برطرف می‌شود به همین دلیل، نرخ ارزهای مختلف، که کالاها به آن نرخ ارزها وارد کشور می‌شوند اهمیت به سزایی پیدا می‌کنند مخصوصا ایران که با نوسان ناگهانی قیمت دلار، خیلی از واردکنندگانی که کالایی را به نرخ ارز دلار وارد می‌کردند متضرر شدند، اما اگر ارز داخلی قوی باشد تاثیر این نوسان ها را تا  حددی می‌تواند خنثی کند تا تولیدکنندگان داخلی و واردکنندگان کمتر متضرر شوند. نوسان نرخ ارزهای مختلف تاثیری شگرف بر کسب و کارهای مختلف می‌گذارند اما این تاثیرها بیشتر غیرمستقیم می‌باشد.
با افزایشِ سرعتِ ارزش نرخ ارز کشور، مردم اقلام وارداتی به کشور را با قیمت کمتری به نرخ ارز کشور خود خریداری می‌کنند که این باعث افزایش رضایت مندی مردم و بهبود اقتصاد کشور می‌شود.
در ماه آوریل سال ۲۰۱۵، دلار آمریکا بالاترین جایگاه را نسبت به همه‌ی ارزهای جهان پیدا کرد که در نتیجه‌ی آن مردم آمریکا، ماشین های وارداتی از آلمان و وسایل برقی وارداتی از ژاپن را به قیمت پایین تری خریداری می‌کردند.

 

تاثیر نرخ ارز بر نرخ بهره‌ها و تورم در کشور

در صورتی که ارز داخلی ضعیف باشد و کشور بیشتر کالای مصرفی خود را وارد کنند، نتیجه آن می‌شود که تورم در کشور به شدت افزایش پیدا می‌کند و بانک مرکزی برای مقابله با آن مجبور می‌شود نرخ بهره‌هایی که می‌دهد را افزایش دهد تا بتواند اثر تورم را خنثی کند.
برعکس این موضوع هم صادق می‌باشد، زمانی که قدرت ارز داخلی خیلی افزایش پیدا کنند، بانک مرکزی مجبور می‌شود تا نرخ بهره‌هایی که ارائه می‌دهد را کاهش دهد تا با منفی شدن تورم مقابله کند.

 

تاثیر نرخ ارز بر قیمت مسکن و املاکتاثیر نرخ ارز بر قیمت مسکن و املاک  

در صورتی که ارز داخلی کشور ضعیف باشد در نتیجه همه‌ی اجناس و املاک های موجود در کشور و هر چیزِ فروشی موجود در کشور برای افرادِ خارجی که ارز ملی با‌ارزش‌تری دارند، ارزان به حساب می‌آیند؛ با این اوصاف در هر مزایده‌ای که شما فرض کنید، قطعا رقابت بین افرادی که ارز داخلی قوی‌تری دارند می‌باشد و جایی برای شما که متقاضی این خانه هستید دیگر نیست! ضمن اینکه این افراد برای تصاحب خانه مدام قیمت پیشنهادی خود را افزایش می‌دهند که خود باعث افزایش قیمت املاک می‌شود؛ جنبه‌ی مثبت این داستان، جذب توریست خارجی برای کشور  است ولی در مقابل جنبه‌ی منفی آن، هیچ محسوب می‌شود. 

تاثیر نرخ ارز بر فرصت های شغلی ایجاد شده در کشور

ارز داخلی ضعیف که منجر به افزایش قیمت تمام شده‌ی کالاهای وارداتی به کشور می‌شود، مردم را مجاب می‌کند تا کالاهای داخلی بخرند و از آن‌ها استفاده کنند.

 

برای این موضوع دوحالت پیش می‌آید:

۱. تولید داخلی خیلی قوی نیست و بازار کار ضعیف است چون زیرساخت های موجود فراهم نشده که باعث زمین خورده مطلق کشور می‌شود

۲. تولید داخلی رقابتی و قوی وجود دارد که باعث می‌شور روز به روز خود را تقویت کنند تا از رقیبان خود جلو بزنند و بازار را در دست بگیرند که این باعث خودساختگی کشور می‌شود.

تاثیر نرخ ارز بر جامعه و وضعیت اقتصادی مردم چقدر و چگونه است؟!

در آخر باید بگوییم که تا زمانی که نرخ ارز ملی در مقایسه با بقیه کشورها کاهش یابد و ارز ملی و داخلی کشورمان کاهش یابد، وضعیت بدتر خواهد شد مگر  اینکه از تولید داخلی حمایت شود تا بتوانیم در زمره‌ی کشورهای صادر کننده قرار بگیرم و بتوانیم ارزش ارز ملی خود را افزایش دهیم.
 

نظرات کاربران

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب بیان کنید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
حروف بزرگ و کوچک یکسان است.